BMR یا میزان متابولیسم پایه چیست؟ روش محاسبه

میزان متابولیک پایه (BMR) تعداد کل کالری است که بدن شما برای انجام عملکردهای اساسی و پایدار در زندگی نیاز دارد. این عملکردهای پایه شامل گردش خون، تنفس، تولید سلول، پردازش مواد مغذی، سنتز پروتئین و انتقال یون می باشد. شما هم با استفاده از فرمول ریاضی می توانید میزان متابولیسم پایه خود را محاسبه کنید. در ادامه با وب سایت نگار اصلانی همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد میزان متابولیک پایه و روش محاسبه آن کسب نمایید.


تعریف نرخ متابولیک پایه در مقابل نرخ متابولیک در حال استراحت

بسیاری از کارشناسان کاهش وزن و ورزش از اصطلاح متابولیک پایه و میزان متابولیسم استراحت (RMR) به جای یکدیگر استفاده می کنند. واقعیت این است که این دو اصطلاح بسیار مشابه هستند، اما تفاوت کمی در تعریف BMR و تعریف RMI وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره شده است.

تعریف میزان متابولیک پایه

متابولیک پایه به معنی اندازه گیری مقدار کالری مورد نیاز برای انجام بسیاری از عملیات اصلی و پایه بدن مانند تنفس، گردش خون و تولید سلول می باشد. BMI در شرایط آزمایشگاهی با شرایط بسیار محدود و با دقت بیشتری اندازه گیری می شود.

تعریف میزان متابولیک در حال استراحت

به تعداد کالری که بدن شما در حالت استراحت می سوزاند؛ میزان متابولیک در حال استراحت گفته می شود. میزان استراحت متابولیک معمولاً در صبح قبل از غذا خوردن یا ورزش و بعد از خواب کامل اندازه گیری می شود.
همانطور که مشاهده می کنید، تعاریف BMR و BMR تقریباً یکسان هستند. میزان متابولیسم استراحت شما باید یک ارزیابی دقیق از میزان متابولیسم پایه شما باشد. از آنجا که شرایط مشابه هستند، بسیاری از متخصصان تناسب اندام و کاهش وزن از هر دو اصطلاح برای توصیف یک چیز استفاده می کنند. اما اصطلاح “استراحت میزان متابولیک” متداول تر است.نحوه محاسبه نرخ متابولیک پایه

اگر می خواهید وزن کم کنید، محاسبه BMR بسیار مفید است. شما می توانید با استفاده از فرمول طراحی شده توسط دانشمندان، این میزان را اندازه گیری کنید و آن را در آزمایشگاه آزمایش کنید یا اینکه از یک ماشین حساب آنلاین برای این کار استفاده کنید. هیچ روشی کاملاً دقیق نیست، اما آزمایش احتمالاً بهترین نرخ را به شما می دهد.
اما از آنجا که آزمایشگاه ها پرهزینه هستند، بسیاری از افراد از روش های دیگری برای تعیین میزان متابولیسم پایه یا تعداد کل کالری که هر روز می سوزانند، استفاده می کنند.

معادله محاسبه BMR

معادله Harris-Benedict اغلب برای تخمین میزان متابولیسم پایه استفاده می شود.
مردان: 88.362 + (13.397 * وزن در کیلوگرم) + (4.799 * قد در سانتی متر) – (5.677 * سن)
زنان: 447.593 + (9.247 * وزن در کیلوگرم) + (3.098 * قد در سانتی متر) – (4.330 * سن)

ماشین حساب آنلاین BMR

جهت استفاده از ماشین حساب آنلاین می توانید قد ، وزن و سن خود در آن قرار دهید و با افزودن فعالیت روزانه، میزان متابولیسم پایه خود را پیدا کنید. این ماشین حساب ها تعداد کل کالری هایی را که هر روز می سوزانید را به شما نشان می دهند.

هر روز به چه تعداد کالری نیاز دارید

اگر BMR خود را با استفاده از فرمول هریس – بندیکت تخمین زده اید، قدم بعدی شما شامل تعداد کالری هایی است که در طول فعالیت های روزانه بر اساس سبک زندگی خود استفاده می کنید:
در حالت عدم فعالیت: اگر ورزش نمی کنید،BMR خود را با 1.2 ضرب کنید.
نسبتا فعال: اگر در هفته یک یا سه روز به راحتی ورزش می کنید، BMR خود را با ضرب 1.375 ضرب کنید.
فعال: اگر سه تا پنج روز در هفته ورزش می کنید،BMR خود را با 1.55 ضرب کنید.
خیلی فعال: اگر شش تا هفت روز در هفته به ورزش سخت مشغول هستید، BMR خود را با 1.725 ضرب کنید.
فوق العاده فعال: اگر شش تا هفت روز در هفته مشغول ورزش بسیار سختی هستید یا یک کار بدنی خیلی سخت دارید، BMR خود را با 1.9 ضرب کنید.

سعی کردیم در این مقاله، شما را با BMR یا میزان متابولیسم پایه و روش محاسبه آن آشنا کنیم. امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در این زمینه در اختیار شما قرار داده باشیم.

نگار اصلانی کارشناسی ارشد رژیم درمانی از دانشگاه پزشکی اصفهان، عضو هیئت مدیره انجمن تغذیه ایران به شما عزیزان در اصلاح و بهبود سبک زندگی کمک می کند. برای دریافت رژیم و کسب اطلاعات بیشتر با شماره 031-32212145 تماس بگیرید.