6 ماده غذایی برای کاهش کلسترول خون

بیماری های قلبی عامل اصلی مرگ در جهان می باشند. داشتن کلسترول بالا خصوصا LDL بد با افزایش خطر بیمارهای قلبی مرتبط است. کلسترول HDL کم و تری گلیسیریدهای بالا هم نیز با افزایش این خطر مرتبط می باشند. رژیم غذایی ) شما تأثیر مفیدی بر کاهش کلسترول خون شما و سایر عوامل خطرناک دارد. از این رو در ادامه با سایت نگار اصلانی همراه باشید تا با 12 ماده غذایی برای کاهش کلسترول خون آشنا شوید.

حبوبات

حبوبات گروهی از غذاهای گیاهی هستند که شامل لوبیا، نخود فرنگی و عدس می باشند. حبوبات حاوی فیبر ، مواد معدنی و پروتئین بالایی هستند و از این رو به عنوان جایگزینی مناسب برای گوشت های فرآوری شده به شمار می روند. در رژیم غذایی با استفاده از حبوبات می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را تا حدود زیادی کاهش داد. بررسی مطالعات اخیر نشان می دهد که خوردن یک لیوان حبوبات در روز در کاهش کلسترول LDL بد بسیار موثر است.

آووکادو

آووکادو یک میوه فوق العاده از نظر مواد مغذی است. این میوه مغذی منبع غنی از چربی های اشباع نشده و فیبر است. (ماده مغذی که به کاهش LDL “بد” و بالا بردن کلسترول HDL “خوب” کمک می کنند).
در مطالعات انجام شده، مشخص شده است که افرادی که دارای اضافه وزن هستند و کسترول خون بالایی دارند، با مصرف روزانه یک آواکادو سطح LDL خود را کاهش داده اند. بنابراین در صورتیکه بتوانید در رژیم غذایی خود آووکادو را جایگزین سایر چربی ها کنید، کلسترول و تری گلیسیرید پایین تری نسبت به دیگران خواهید داشت.

آجیل

آجیل یکی دیگر از مواد غذایی فوق العاده مغذی است که منبع غنی از چربی های اشباع نشده است. گردو از نظر گیاهی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 (نوعی چربی اشباع نشده) است که برای سلامت قلب بسیار مناسب است. بادام و سایر آجیل ها سرشار از اسید آمینه می باشند و به بدن کمک می کنند تا اسید نیتریک درست کند. این اسید به تنظیم فشار خون کمک می کند.
کلسیم ، منیزیم و پتاسیمی که در آجیل وجود دارد، فشار خون و در پی آن خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهد. خوردن یک وعده آجیل در روز خطر ابتلا به بیماری های قلبی را تا 28 درصد کاهش می دهد.

ماهیFATTY

ماهی های چرب مانند ماهی SALMON و ماهی MACKEREL منابع عالی اسیدهای چرب امگا 3 با زنجیره بلند هستند. امگا 3 با افزایش کلسترول HDL “خوب” و کاهش التهاب و خطر سکته مغزی ، سلامت قلب را تقویت می کند. مطالعات اخیر نشان می دهد که خوردن حداقل یک بار در هفته ماهی تا 27 درصد خطر ابتلا به سکته مغزی را کاهش می دهد. به خاطر داشته باشید که بهترین روش پخت ماهی، بخار پز است. در حقیقت، ماهی سرخ شده ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی را افزایش دهد.

میوه و انواع توت ها

میوه به دلایل مختلف یکی از سالم ترین مواد غذایی موجود است. بسیاری از انواع میوه سرشار از فیبر محلول هستند و به پایین آمدن سطح کلسترول کمک می کنند. فیبر محلول در میوه به نام پکتین تا 10٪ کلسترول را کاهش می دهد. این فیبر در میوه هایی از جمله سیب ، انگور ، مرکبات و توت فرنگی موجود می باشد. خوردن انواع توت ها و انگور ، که به ویژه منبع غنی از این ترکیبات گیاهی هستند ، می تواند به افزایش HDL “خوب” و کاهش کلسترول LDL “بد” کمک کند.

سیر

سیر قرن هاست که به عنوان یک ماده خوشبو و خوشمزه برای پخت و پز و یک داروی موثر، مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه حاوی ترکیبات قدرتمند مختلفی، از جمله آلیسین و ترکیب اصلی فعال است. مطالعات نشان می دهد که سیر باعث کاهش فشار خون در افراد می شود و ممکن است به کاهش کلسترول LDL “بد” کمک کند.

نگار اصلانی یکی از برترین کارشناسان مواد غذایی و رژیم درمانی لاغری و چاقی برای تمامی افراد از جمله بیماران سرطانی و دیابتی ها در اصفهان است. برای دریافت رژیم و کسب اطلاعات بیشتر با شماره 031-32212145 تماس بگیرید.